Cotidian

Victor Ponta este ministrul interimar al Justiţiei

Premierul Victor Ponta a fost numit în funcția de ministruinterimar al Justiției.

 

Premierul a anunţat la “Sinteza Zilei cu Mihai Gâdea” că Mona Pivniceru va renunţa la funcţia sa din CSM şi va accepta portofoliul de la justiţie, anunță Antena3.ro.

 

Consiliul Superior al Magistraturii a respins, în şedinţa de luni, cu unanimitate de voturi, detaşarea în funcţia de ministru a Monei Pivniceru – propusă de premierul Victor Ponta pentru portofoliul Justiţiei.

 

Potrivit unor surse din magistratură, pentru a accede în funcţia de ministru, Pivniceru ar trebui să-şi dea demisia din funcţia de membru al CSM, apoi să revină la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, după care să ceară detaşarea la Ministerul Justiţiei.

 

Mona Pivniceru a transmis că va demisiona din funcţia de membru al CSM, procedurile urmând să fie încheiate în câteva zile , motiv pentru care premierul Victor Ponta a preluat interimatul acestui minister.

 

Preşedintele interimar Crin Antonescu a semnat, marţi, decretul pentru desemnarea premierului Victor Ponta ca ministru interimar al Justiţiei. 

Related posts

Afaceristul Sergiu Bahaian organiza orgii sexuale la el acasă! (poze)

admin

Orgii şi filme porno cu minore într-un restaurant

admin

Atentie! Avem cod galben de canicula in weekend

admin

Leave a Comment