Cotidian

Sute de mii de euro, pentru speriat ciorile de pe aeroportul “Henri Coanda”

Pe Aeroportul “Henri Coandă”, sute de păsări îşi fac veacul pe piste şi constituie un real pericol pentru piloţi şi pasageri. Din acest motiv, conducerea a luat decizia să încheie un contract în valoare de aproximativ 450.000 de euro cu Asociaţia Vânătorilor şi Pescarilor Sportivi “Lunca” pentru a se ocupa de împuşcarea înaripatelor.




La sfârșitul anului 2008, aeroportul a mai încheiat un contract ce avea ca scop tot eliberarea pistelor de păsări. Atunci, o firmă a primit aproximativ 500.000 de euro pentru ca şase câini să izgonească zburătoarele. Probabil că, odată cu angajarea vânătorilor, munca lui Luca, Taz şi a celorlalți patru câini nu va mai fi în zadar, iar păsările obosite după doi ani de hăituială vor mai uşor de împuşcat.



Purtătorul de cuvânt al aeroportului, Valentin Iordache, a declarat pentru ring ca “Există două tipuri de mijloace – pasive şi active. Printre cele pasive se află modificarea habitatului, care presupune tunderea ierbii ce depăşeşte 20 de centimetri şi doborârea cuiburilor din vecinătatea aeroportului.



Printre mijloacele active sunt sunetele emise de megafoane, care imită cioara, coţofana şi alte specii, dar şi câinii pe care îi folosim în prezent”. Acesta a mai spus că vânătorii nu vor face măcel pe piste, ci vor „executa” câte o pasăre pentru a da exemplu celorlalte. „Vânătorii vor împuşca păsări, dar mai rar, pentru că dacă tragi într-o cioară din 500 învaţă şi celelalte”.

Related posts

Ofertă promoțională de Paște: Reducere de 70% pentru divorțuri

admin

O mamă şi-a înfometat fetiţa de opt ani până a murit (video)

admin

A inghitit 18 sabii a cate 72 de centimetri (Video)

admin

Leave a Comment