Vedetele lor

Michael Jackson era urmărit de fosta securitate est-germană

Michael Jackson avea dosar de urmărire întocmit de fosta poliţie secretă din Germania de Est, STASI, scrie presa britanică. Michael a susţinut în 1988 un concert în partea de vest a Berlinului, în aproprierea Porţii Branderburg din oraş.



Securitatea est-germană se temea la acea dată ca nu cumva tinerii din est să încerce să forţeze zona de tampon a zidului în dorinţa lor de a asculta concertul ce avea loc pe partea cealaltă, scrie Libertatea.  Raportul de urmărire întocmit în 4 mai 1988 specifică: “Unii tineri iau în calcul, în acest context, o confruntare cu poliţia”.



De asemenea, tot în raport se propunea ca tinerii, din partea de est a Berlinului, să fie invitaţi pe un stadion unde imaginile de la concert să fie proiectate pe un ecran uriaş cu o întârziere de câteva minute. Autorităţile vor astfel că cenzureze imaginile pentru a depista dacă Vestul ar fi încercat să creeze o diversiune politică.

 

Related posts

Macaulay Culkin nu este tatal biologic al lui Blanket Jackson

admin

Lindsay Lohan ne arată al şaselea tatuaj (foto)

admin

Michael Jackson nu a fost îngropat! El încă este ţinut în congelator

admin

Leave a Comment