Vedete

Ion Diaconescu va fi condus astazi pe ultimul drum

Ion Diaconescu, ultimul senior taranist, va fi condus astazi pe ultimul drum. Miercuri noapte a fost vegheat de prieteni si admiratori, la sediul PNTCD din Bucuresti.



Diaconescu a parasit aceasta lume la 94 de ani, cu o mare durere in suflet: PNTCD, partidul pentru care comunistii l-au tinut 17 ani in temnita, este divizat in mai multe tabere.



El a plecat dintre noi cu gandul la un PNTCD faramitat. Destinul lui a fost marcat de acest partid.



La putere, in opozitie, in ilegalitate sau in anonimat – PNTCD a insemnat totul pentru ultimul senior taranist.



Nascut in august 1917, in comuna Botesti, din Arges, a intrat in politica la 19 ani, anunță StirileProTv.ro



Nepot al marelui Ion Mihalache, Ion Diaconescu a activat in Tineretul National Taranesc pana la 1 august 1947, cand a fost arestat de comunisti.

Related posts

Daniela Crudu, în lenjerie intimă și cu sânul la vedere (poze)

admin

Adriana Bahmuțeanu s-a angajat la Antena 2

admin

Iulia Vântur, shooting în rochie vaporoasa de vara (foto)

admin

Leave a Comment